taff
18 بهمن 1401 - 11:19

شمار قربانیان زلزله ترکیه-سوریه شاید «هشت برابر» شود

سازمان بهداشت جهانی نسبت به افزایش هشت برابری قربانیان زلزله مرگبار در جنوب شرقی ترکیه و در مجاورت مرز سوریه، هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ای‌اف‌پی، سازمان بهداشت جهانی با هشدار درباره افزایش آمار جانباختگان زلزله مرگبار دیروز (دوشنبه) در ترکیه و سوریه، اعلام کرد که شمار کشته‌شدگان ممکن است «هشت برابر» شود.

در حال حاضر شمار قربانیان زلزله مرگبار دیروز به بیش از ۳هزار و ۵۰۰ تن رسیده و بلافاصله پس از وقوع، به سرعت در حال افزایش است.

کشورهای سراسر دنیا برای کمک به تیم‌های امداد و نجات حاضر در مناطق زلزله‌زده اعلام آمادگی و کمک‌های خود از جمله تیم‌های تجسس، سگ‌های زنده‌یاب و تجهیزات جستجوی پیشرفته را ارسال کرده‌اند.

با توجه به افزایش سریع آمار جانباختگان، کاترین اسمال‌وود، مدیر ارشد واحد خدمات اضطراری سازمان بهداشت جهانی در منطقه اروپا، گفت: متاسفانه در وقوع زلزله همیشه یک الگو را مشاهده می‌کنیم و یک اتفاق تکرار می‌شود و آن هم این است که گزارش‌های اولیه آمار جانباختگان یا مصدومان، در نخستین هفته پس از وقوع زلزله، به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.

زمین‌شناسان گفته‌اند که نخستین زلزله در ترکیه، یکی از بزرگ‌ترین زلزله‌های ثبت شده در این کشور بوده و بازماندگان می‌گویند که این زلزله دو دقیقه طول کشیده است. دومین زمین‌لرزه به بزرگی ۷.۵ ریشتر ساختمان‌های نیمه آوارشده را به طور تمام و کمال فرو ریخت و به افزایش آمار قربانیان منجر شد. علاوه بر این، همچنان در بسیاری از مناطق، پس‌لرزه‌ها ادامه دارد.

اسمال‌وود همچنین اضافه کرد که به دلیل شرایط جوی نامساعد و آب و هوای برفی بسیاری افراد بدون پناهگاه مانده و در نتیجه مخاطرات ناشی از آن افزایش خواهد یافت.

مقامات ترکیه و مدیریت حوادث غیرمترقبه این کشور از افزایش شمار جانباختگان زلزله در ترکیه به ۲۹۲۱ نفر خبر دادند. شمار مجروحان در ترکیه نیز تا کنون بیش از ۱۵ هزار و ۸۳۴ نفر اعلام شده است. گفته می‌شود که تا کنون ۶۲۱۷ ساختمان درپی زلزله شدید ۷.۷ ریشتری در ترکیه تخریب شده است.

وزارت بهداشت سوریه نیز از افزایش شمار جانباختگان زلزله در این کشور به ۷۴۶ نفر و مجروحان به ۱۴۴۸ نفر خبر داده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1024276