taff
14 دی 1401 - 00:01

آلمان بدنبال مصادره میلیاردها یورو از دارایی های روسیه است

آلمان بدنبال آن است که میلیاردها یورو از دارایی های مسدودشده وابسته به روسیه را برای بازسازی اوکراین اختصاص دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بلومبرگ روز سه‌شنبه گزارش داد که آلمان امکان استفاده از دارایی‌های مسدود شده روسیه را برای بازسازی اوکراین مد نظر قرار داده است.

به گفته این خبرگزاری، دولت «اولاف شولتز»، صدراعظم آلمان از درخواست اوکراین برای غرامت جنگی حمایت می‌کند، اما هنوز موضع رسمی در مورد چگونگی توقیف دارایی‌های دولت روسیه اتخاذ نکرده است.

در این ارتباط گفته شده پس از حل مسائل حقوقی و عملکرد مشابه سایر کشورهای غربی، برلین هم آمادگی دارد تا از میلیاردها یورو از دارایی‌های مسدود شده روسیه برای کمک به بازسازی اوکراین استفاده کند.

همچنین گزارش شده است که «آنالنا بربوک»، وزیر امور خارجه آلمان از روسیه خواسته است تا خسارات ناشی از جنگ اوکراین را بپردازد. وزیرخارجه آلمان همچنین اصرار دارد که توقیف برخی از دارایی‌های مسدود شده روسیه باید یکی از گزینه‌های پیش رو برای فشار به مسکو جهت تقبل بازسازی اوکراین باشد.

در عین حال، «کریستین لیندنر»، وزیر دارایی روسیه محتاط‌تر رفتار کرده و معتقد است که مصادره احتمالی دارایی‌های بانک مرکزی روسیه می‌تواند منجر به مشکلات حقوقی برای کشورهای اروپایی و متحدان آنها شود.

خبرگزاری دویچه وله نیز در اواسط ماه دسامبر یعنی حدود یک ماه پیش با استناد به آمار دولت برلین گزارش داده بود که آلمان دارایی‌های مالی و غیرمالی شامل املاک افراد و نهادهای روسی که هدف تحریم‌های اروپا قرار گرفته‌اند را به میزان ۵.۰۴۶ میلیارد یورو مسدود کرده است. گفته شده دارایی‌های مالی مسدود شده اندکی بیش از ۲.۲ میلیارد یورو است و از این میزان فقط نزدیک به ۱.۱ میلیارد یورو شامل اموال منقول است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 953597