taff
14 مرداد 1401 - 14:32

مشاهده گونه‌ای کمیاب از خانواده راسوسانان در تایباد

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست تایباد گفت: گونه‌ای کمیاب از خانواده راسوسانان موسوم به زرده‌بر در تایباد توسط شهروندان مشاهده و گزارش شد.

یوسف اربابی سپرست اداره حفاظت محیط زیست تایباد در گفت و گو با خبرنگار فارس در تایباد گفت: وضعیت حفاظتی گونه زرده بر در طبقه آسیب‌پذیر فهرست سرخ گونه های در معرض خطر قرار دارد و برای چهارمین بار به صورت مستند توسط شهروندان گزارش شده است.

وی افزود: این گونه دارای جثه کوچک، پوزه کوتاه، گوش‌ها نسبتا بلند با انتهای سفیدرنگ، پا‌ها کوتاه، دم بلند و پشمالو با انتهای تیره است و در اطراف چشم‌ها نیز نوار قهوه‌ای رنگی دارد.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست تایباد ادامه داد: زرده‌بر یا پلنگ موش که به آن ساری سوسار نیز می گویند پستاندار کوچکی از خانواده راسوسانان است که در زیستگاه‌های بیابانی، نیمه‌بیابانی، مناطق استپی، بوته‌زارها و خارستان‌ها زندگی می‌کند.

اربابی بیان کرد: طعمه‌های این جانور، جوندگان مختلف همچون سنجاب زمینی، همستر، موش خانگی، به همراه انواع کوچکتر پرندگان، خرگوش صحرایی، مارمولک‌ها، ماهی‌ها، قورباغه، حلزون و حشرات و علف ها است.

وی تاکید کرد: مردم باید در صورت مشاهده هر گونه حیات وحش از نزدیک شدن به آن خودداری کنند و مراتب را سریعا به اداره حفاظت محیط زیست اطلاع دهند.

انتهای پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 536467